Pimapen Tamiri
Elbette herhangi bir cam kırılabilir, ancak çeşitli cam türlerinin kırılma olasılığı az veya çok olabilir. Örneğin pencerelerde yaygın olarak kullanılan tür olan tavlı cam, aslında en zayıf cam türüdür. Tavlanmış herhangi bir cam kırıldığında, bunu uzun ve keskin kırıklara dönüştürür.
Isıl işlem adı verilen bir işlemle daha güçlü cam yapmak mümkündür. Bu işlem tavlanmış camı hızlı bir şekilde “söndürülmeden” veya soğutulmadan önce yaklaşık 700 santigrat dereceye kadar ısıtır. Bu camın yüzeyi, iç kısımdan çok daha hızlı soğuyacak ve bu, camın iç tarafında, camın yüzüne doğru daha çok bir sıkıştırma bölgesi ile kontrast oluşturan bir gerilim bölgesi oluşturacak şekilde sarılır. Bu, camın kırılmaya karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
Cam Tamiri ve Değişimi İki çeşit ısıl işlem görmüş cam mevcuttur. Biri temperlidir. Diğeri ısıyla güçlendirilmiştir. Temperli cam genellikle tavlanmış camdan dört, beş veya altı kat daha güçlüyken, ısıyla güçlendirilmiş cam genellikle iki kat daha güçlüdür. Temperli cam ile ısıyla güçlendirilmiş cam arasındaki temel fark, basitçe her bir camın soğuma hızıdır. Temperli cam daha hızlı soğumaya sahiptir, bu da daha güçlü bir sıkıştırma yüzeyi olduğu anlamına gelir, bu da mukavemeti arttırır, ancak aynı zamanda cam içinde daha fazla gerilim anlamına gelir. Kırılma nedeniyle yaralanma olabileceği durumlarda, temperli cam genel seçimdir. Camdaki gerilimler göz önüne alındığında, temperli cam fiziksel olarak kırıldığında, herhangi birine zarar verme olasılığı ciddi şekilde daha düşük olan nispeten kör kenarlara sahip küçük kristaller halinde parçalanacaktır. Bu nedenle temperli cam, artan mukavemetinin yanı sıra balkon korkuluklarında da kullanılır. Cam balkon korumaları son yirmi yılda daha yaygın hale geldi. Cam, çit veya panel balkon korumalarının yapmadığı engelsiz balkon manzaralarına izin verdiği için mimari açıdan genellikle çekicidir. Cam aynı zamanda uygun fiyatlıdır, aşındırmaz veya çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz, oysa metal korumaların rutin boyamaya ihtiyacı olabilir. Ortalama balkonun uzunluğu da artıyor, bu nedenle herhangi bir entegre cam panelin boyutu da aynı şekilde arttı. Cam panellerin boyutlarındaki artışlar sadece yükseklik ve uzunluk açısından olmamıştır, bununla birlikte cam kalınlığı da arttıkça, korumalar rüzgar veya olası fiziksel darbe gibi kaynaklardan artan yüklere direnebilir. Tüm bunları okuduktan sonra, cam balkon korumalarının neden ilk etapta kırıldığını merak edebilirsiniz. Nikel sülfit ilavesi, bu gibi durumlarda cam kırılmasının potansiyel bir nedenidir. Cam üretim süreci, kabarcıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olduğu için kükürt içerir. Ne yazık ki, gerçek hammaddelerde, taşımada, depolamada ve hatta ısıyı sağlayan fırınlardan çıkan ateş tuğlasında meydana gelirse, cam üretim sürecine giren herhangi bir nikel tarafından cam kirlenebilir. Sadece bir gram nikel, binlerce ton fiziksel camı kirletme gücüne sahiptir. Yeterince yüksek bir sıcaklıkta, ısıl işlem için gerekli olanlar gibi, nikel sülfit parçacıkları aslında daha düşük sıcaklıklarda olduklarından daha küçüktür.
Temperli cam üretiminin nasıl hızlı soğutma gerektirdiğini hatırlıyor musunuz?
Bu, nikel sülfit partiküllerinin daha küçük boyutlarında sıkışabileceği anlamına gelir. Sadece birkaç aydan birkaç yıla kadar değişen zaman dilimlerinde nikel sülfür daha büyük bir boyuta dönüşür ve bu kademeli genişleme cama baskı uygular. Çevre sıkıştırma bölgesi içinde nikel sülfür eklenmesi meydana gelirse, cam muhtemelen genleşme kuvvetlerinden kurtulabilir. Öte yandan, nikel sülfit ilavesi camın içindeki gerilme bölgesinde meydana gelirse, o zaman genleşme kuvvetleri kendiliğinden bir kırılmaya neden olabilir.
Cam Tamiri ve Değişimi Nikel sülfür kapanımları sorunu yeni değil. Bununla birlikte, son yıllarda cam balkon panellerinin ortalama boyutları büyüdükçe, bazı panellerin gerilim bölgelerinde nikel sülfür içerme olasılığı da artmaktadır. Nikel sülfit ilavesi bir panel kırılmasının arkasındaki suçluysa, genellikle bir ipucu bırakır. Bu, gerçek dahil etme noktasında kırık camda bulunan bir kelebek deseni. Kırılmalar meydana geldiğinde, kırık cam her şey temizlenmeden önce bu özel işaret için incelenmelidir. Bunun nedeni, kırılmanın kaynağı olarak fiziksel bir mermi veya çarpmadan ziyade nikel sülfit ilavesine işaret edecek olmasıdır. Neyse ki, nikel sülfür içermesi nedeniyle herhangi bir cam kırılma şansı zamanla azalacaktır. Neyin önemli olabileceğine dair sektör genelinde görüşler farklılık gösterir.
Pimapen tamiriniz için lütfen 0538 328 29 71 numaralı telefondan Çankaya Cam ile iletişime geçin.
Çankaya Camcı